POMOC UKRAJINE

MÁME SRDCE PRE UKRAJINU

srdce-pre-ukrajinu-original

V Prešovskom dobrovoľníckom centre nás hlboko zasiahli aktuálne udalosti na Ukrajine a so zdesením sledujeme ďalší vývoj. Ukrajina, náš sused, čelí vojenskému útoku Ruskej federácie. Ten vnímame aj ako útok na ľudské práva a demokraciu ako takú. Vo vojenskom konflikte, ktorý prebieha len niekoľko kilometrov od našich hraníc zomierajú nielen vojaci, ale aj civilisti a státisíce ľudí pred ním utekajú a opúšťajú v strachu svoje domovy. 

 

V plnom rozsahu odsudzujeme akýkoľvek prejav agresie a vojenskú agresiu považujeme za absolútne neprijateľnú. Stojíme na strane všetkých ľudí nielen na Ukrajine, na Slovensku, ale aj v Rusku a ďalších štátoch sveta, ktorí odmietajú vojenský konflikt a násilie. 

Vyjadrujeme solidaritu s obyvateľmi Ukrajiny a sme pripravení podať im pomocnú ruku. 

Prehľad našich aktivít na pomoc Ukrajine

POMÁHAME PRIAMO V TERÉNE

Zapojili sme sa v prvých dňoch do aktivít priamo na hraničnom prechode VYŠNÉ NEMECKÉ. Dobrovoľníci, ktorých sme tam vyslali sprevádzali utečencov po prekročení hranice, venovali sa deťom v stane pre matky s deťmi alebo pomáhali rôznym organizáciám pôsobiacim na hranici. Aktuálne pripravujeme a vysielame dobrovoľníkov do veľkokapacitného centra v Michalovciach kam sa stanový tábor z hranice presunul. Počuť rodný jazyk je pre utečencov pohladením na duši v ťažkých časoch, ktoré prežívajú po úteku zo svojej krajiny preto sú ukrajinsky hovoriaci dobrovolnici na mieste nenahraditeľní. Pomáhajú s tlmočením rôznym organizáciám, komunikujú s utečencami, sprevádzajú ich v tábore alebo pracujú s deťmi v detskom kútiku 💙💛

img_2175-original

POMÁHAME V NAŠOM MESTE

Zriadili sme linku, na ktorej ukrajinsky hovoriaci dobrovoľník komunikoval s utečencami, ktorí cestovali súkromnou prepravou. V spolupráci s Maltézskym rádom sme tak mohli utečencom poskytnúť pocit bezpečia a podporu.

Tento projekt je ukončený.  

 

5f332884-0ee4-46b4-bf87-fd44bb18d82f-1-original

V spolupráci s platformou Kto pomôže Ukrajine, mestom Prešov a Prešovským samosprávnym krajom sme zriadili na železničnej stanici v Prešove HOT SPOT pre prichádzajúcich utečencov. Ľudia z Ukrajiny tam dostanú všetky dôležité informácie, formuláre cudzineckej polície a pomoc pri ďalšej preprave alebo ubytovaní v Prešove a okolí.

Momentálne je HOT SPOT pozastavený.

 

img_2705-original

Poskytujeme podporu a školenia dobrovoľníkom, ktorí odchádzajú do terénu. Mnohí z nich tlmočia aj IPčkárom, ktorí na mieste poskytujú psychosociálnu intervenciu preto je potrebné aby boli dobrovoľníci pripravení aj na krízové situácie.  

 Stále hľadáme hlavne ukrajinsky (zároveň slovensky) hovoriacich dobrovoľníkov. 

Stačí sa registrovať TU

Pripravili sme pre vás prehľad ďalších možnstí AKO POMÔCŤ UKRAJINE. 

CHCEM POMÔCŤ FINANČNE

Zoznam finančných zbierok na pomoc pre Ukrajinu nájdete na DARUJME.sk 

Ide o prvý a najväčší nekomerčný darcovský systém pre mimovládne organizácie, ktorý prevádzkuje Centrum pre filantropiu n.o., ktoré už 20 rokov aktívne prispieva k rozvoju darcovstva na Slovensku. Zoznam organizácií, ktoré vyhlásili zbierky na pomoc pre Ukrajinu sa neustále aktualizuje a dokonca tam nádete aj zoznam organizácií pôsobiacich priamo na Ukrajine, ktoré môžete tiež finančne podporiť.

CHCEM POMÔCŤ AKO DOBROVOĽNÍK

Organizácia Človek v ohrození pomáha v krízových situáciách, či už ide o vojenský konflikt alebo živelnú pohromu, už 22 rokov. Aj na Ukrajine pomáha táto organizácia dlhodobo, od tragických udalostí na kyjevskom Majdane v roku 2014. Cez ich DOTAZNÍK sa môžete zaregistrovať a ponúknuť svoju pomoc v rôznych formách (osobne, ubytovanie, logistika a pod.) 

Možosť ponúknuť ubytovanie, materiálnu, logistickú alebo inú pomoc ako dobrovoľník ponúka aj KTO POMÔŽE UKRAJINE. Ide o online platformu, ktorá zastrešuje rôzne formy pomoci občanom Ukrajiny. Pripravili pre dobrovoľníkov jedoduchý DOTAZÍK, cez ktorý sa môžete zaregistrovať a ponúknuť rôzne formy pomoci ako dobrovoľník.  

POTREBUJEM POMOC

Platforma KTO POMÔŽE UKRAJINE pripravila pre ľudí, ktorí prichádzajú z Ukrajiny a potrebujú pomoc DOTAZNÍK v ukrajinčine a angličtine.

POTREBUJEM INFORMÁCIE 

Oficiálne informácie zo strany štátu vo forme často kladených otázok v ukrajinčine a slovenčine nájdete TU

Kvalitne a prehľadne spracované informácie pre tých, ktorí chcú pomáhať, ale aj pre tých, ktorí už pomáhajú nájdete na stránke KTO POMÔŽE UKRAJINE. Sledovať ich môžete aj na FACEBOOKU alebo INSTAGRAME cez #ktopomozeukrajine

Sledovať môžete aj aktivity organizácie ČLOVEK V OHROZENÍ. Momentálne sa organizácia sústreďuje na pomoc na slovensko-ukrajinskej hranici. Pravidelne aktualizované informácie nájdete na ich FACEBOOKU alebo INSTAGRAME